Czy grożą nam przerwy w dostawach prądu?
Blackout końcem 2022 roku lub na początku 2023? Czy grożą nam przerwy w dostawach prądu?
Jak może wpłynąć to na działalność Twojej firmy oraz wysokość jej rachunków za energię? O tym wszystkim w najnowszym artykule!
Skąd wynika obawa o przerwy w dostępie do energii?
Sytuacja energetyczna oraz geopolityczna w Europie jest nadal mocno niestabilna. Konflikt zbrojny na Ukrainie niestety nie wpływa pozytywnie na nastroje mieszkańców tej części świata. Rządy kolejnych krajów ostrzegają obywateli przed możliwymi przerwami w dostawie prądu, nadal jednak wielu obywateli nie dostrzega powodu tego zagrożenia.
W tym roku na giełdzie padł rekord ceny prądu 2500zł /MWh – dotyczył wprawdzie tylko ofert bilansowania obecnych niedoborów energii, ale jest to dziesięciokrotny wzrost w ciągu tylko 4 lat. Jest to efekt kumulacji wysokich cen węgla,
Z roku na rok przybywa ograniczeń czy regulacji związanych z emisją zanieczyszczeń generowanych przy wytwarzaniu energii za pomocą węgla kamiennego. Udział węgla na poziomie około 70 procent - przekłada się na ogromne koszty zezwoleń na emisję CO2, jakie musi kupować każdy producent energii.
Gaz ziemny jest coraz częściej wykorzystywany jako surowiec do produkcji energii elektrycznej, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na gaz ziemny do produkcji prądu oraz ograniczenie przez Rosję eksportu. Przed wybuchem wojny Rosja odpowiadała aż za 45% dostaw gazu ziemnego do Unii Europejskiej. Tuż po wybuchu wojny, w marcu średnia ważona miesięczna cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii kształtowała się na poziomie 683,59 zł/MWh, czyli aż o 157,70 zł/MWh więcej w porównaniu z lutym.
Wszystkie te elementy mają bezpośredni wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia blackoutu energetycznego.
Struktura produkcji energii elektrycznej w Polsce
Czy mamy powody do obaw o brak energii z powodu kolejnych ograniczeń nakładanych na wydobycie węgla?
Częściowo tak. Za zdecydowaną większość produkcji energii elektrycznej odpowiadają elektrownie wykorzystujące węgiel kamienny, W roku 2022 około 50 procent elektrowni wykorzystuje węgiel kamienny, a około 30 procent wykorzystuje węgiel brunatny, Zaledwie około 9 procent wyprodukowanej w Polsce energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł energii.
Jak widzisz struktura produkcji energii elektrycznej jest bardzo mocno uzależniona od węgla kamiennego jak i brunatnego.
Regulacje oraz ograniczenia uderzające w węgiel kamienny wpływają bardzo mocno na jego cenę, która wynosi obecnie około 3000 zł za tonę! Tak duży wzrost cen tego surowca przekłada się bezpośrednio na koszty wytworzenia prądu w wielu elektrowniach, dla których węgiel kamienny nadal jest głównym surowcem.
Zmiany widoczne już teraz
Problem z energią jest widoczny coraz bardziej. Ostatnimi czasy rektor Uniwersytetu Jagielońskiego poinformował o możliwych zmianach w trybie nauczania, wynikających bezpośrednio z przewidywanych opłat za prąd jakie ma ponieść uniwersytet. Dotychczas uczelnia płaciła 27 mln rocznie za energię, obecnie zaproponowana oferta dostawcy energii opiewa na kwotę 182 mln złotych za rok! To szokujący dla wielu wzrost cen. Uczelnia już poinformowała o planowanych zmianach mających na celu obniżenie zapotrzebowania na energię.
To przykładowa sytuacja, która idealnie obrazuje trudności z jakimi prawdopodobnie przyjdzie się zmierzyć wielu firmom oraz osobom prywatnym, na których finalnie firma będzie musiała przenieść kilkukrotny wzrost kosztów wytworzenia danego produktu. Zatem bezpośrednio czy pośrednio każdy z nas odczuje to na swoim portfelu.
Jak uniezależnić się od zapowiadanego wzrostu cen prądu oraz kosztów ogrzewania?
Zainwestuj w zestaw składający się z fotowoltaiki oraz pompy ciepła
Energię z fotowoltaiki generujesz przez cały rok
W Polsce nasłonecznienie wynosi około 1050 – 1160 kWh/m²/rok.
Nasłonecznienie rzędu 1050 – 1160 kWh/m²/rok wystarczy w zupełności, do tego, abyśmy mogli produkować prąd z energii słonecznej. Odpowiednio dobrana moc instalacji, będzie gwarancją uniezależnienia się od wzrastających z roku na rok cen prądu oraz samowystarczalność energetyczną przedsiębiorstwa czy gospodarstwa domowego przez cały rok.
Obecnie na rynku występuje szereg dofinansowań czy dopłat do odnawialnych źródeł energii zarówno dla przedsiębiorstw jak i gospodarstw domowych. Dofinansowania te potrafią bardzo mocno obniżyć koszt poniesiony na tego typu inwestycje.
Zwrot z inwestycji obejmującej fotowoltaikę oraz pompę ciepła wynika bezpośrednio z zastosowanych podzespołów oraz dotacji czy dofinansowań, które dany podmiot czy osoba uzyskała. Uwzględniając wybór dobrej jakości podzespołów instalacji fotowoltaicznej, dobrej jakości pompy ciepła oraz uzyskania dofinansowania do takiej inwestycji - czas zwrotu może wynosić nawet kilka lat! W przypadku tak dynamicznie rosnących cen energii, zwrot z inwestycji może się jeszcze znacznie skrócić!
Wielu odbiorców indywidalnych jak i firm wyszło z podobnego założenia i w ostatnich tygodniach zaczęli masowo szukać rozwiązań, które zagwarantują im niższe zachowanie obecnych kosztów energii lub uniezależnienie się od sieci. Bez względu na to czy zastanawiasz się nad montażem fotowoltaiki dla swojego gospodarstwa domowego, czy firmy, ten rodzaj inwestycji po prostu się sprawdza!
Podsumowanie
Każdy obywatel powinien być świadomy zagrożenia oraz ryzyka jakie niosą za sobą ogromne podwyżki cen energii, oraz widmo blackoutu. Nie należy jednak popadać w panikę i podejść do tego w sposób chłodny oraz racjonalny. Obecnie masz nadal czas i możliwości, aby zminimalizować albo całkowicie zneutralizować negatywny wpływ wzrostu cen energii dla Twojej firmy czy gospodarstwa domowego. Decyzja należy do Ciebie. Wiele osób w ostatnich miesiącach zdecydowało się na montaż fotowoltaiki, ponieważ to oni chcą kontrolować swoje obecne położenie, a nie czekać na decyzje rządu, które mogą okazać się nie aż tak korzystne jak sami by oczekiwali.
Chcesz poznać dokładną kalkulację inwestycji w fotowoltaikę, uwzględniającą Twoje obecne zapotrzebowanie? Wypełnij poniższy formularz. Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista i przeprowadzi darmowy audyt.