Jak uzyskać warunki przyłączenia fotowoltaiki?
Zastanawiasz się nad budową instalacji fotowoltaicznej na swojej firmie, a nie wiesz co jest do tego potrzebne? Wyjaśniamy.
W polskim prawie m.in. by uruchomić instalacje powyżej 50kW trzeba posiadać warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej.
Aby uzyskać warunki przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej, należy przejść przez kilka kroków:
1. Złożenie wniosku do Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD)
Musisz złożyć wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci energetycznej. Wniosek ten jest składany do Operatora Systemu Dystrybucyjnego, który zarządza siecią w Twoim regionie (np. PGE, Tauron, Enea, Energa). Wniosek można złożyć osobiście, listownie lub online, w zależności od możliwości OSD.
2. Wymagane dokumenty
Do wniosku należy dołączyć kilka dokumentów, które mogą się różnić w zależności od operatora, ale zazwyczaj wymagane są:
- Plan sytuacyjny – mapa z lokalizacją instalacji.
- Tytuł prawny do nieruchomości – dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością (np. akt własności, umowa najmu).
- Opis techniczny instalacji fotowoltaicznej – dokumentacja techniczna dotycząca instalacji, w tym moc, lokalizacja, rodzaj paneli i inwerterów.
3. Oczekiwanie na wydanie warunków
Po złożeniu wniosku operator ma 30 dni (dla mniejszych instalacji) lub 150 dni (dla większych instalacji) na wydanie warunków przyłączenia. W warunkach znajdziesz informacje na temat technicznych wymagań, jakie musi spełnić Twoja instalacja, aby mogła zostać podłączona do sieci, oraz ewentualne koszty przyłączenia.
4. Realizacja warunków przyłączenia
Po otrzymaniu warunków przyłączenia musisz dostosować swoją instalację do wymogów OSD. Może to obejmować np. zainstalowanie odpowiednich urządzeń zabezpieczających lub zmianę konfiguracji instalacji. Operator może także wymagać modernizacji sieci.
5. Złożenie zgłoszenia o przyłączenie do sieci
Po zrealizowaniu warunków przyłączenia, zgłaszasz gotowość instalacji do przyłączenia do sieci. Operator przeprowadza wtedy kontrolę techniczną instalacji i w razie pozytywnej oceny dokonuje fizycznego przyłączenia instalacji do sieci.
6. Umowa na dystrybucję energii
Po zakończeniu rozpatrywania złożonego wniosku i otrzymaniu decyzji pozytywnej , podpisujesz umowę z operatorem na dystrybucję energii, co pozwoli na sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci lub korzystanie z niej w przyszłości.
Potrzebujesz pomocy z uzyskaniem warunków przyłączenia?
Skorzystaj z formularza kontaktowego na naszej stronie, a odpłatnie zrobimy to za Ciebie!