Farma fotowoltaiczna w 2023 roku
Czy te wszystkie trudności oraz zawirowania na rynku energii są korzystne dla farm fotowoltaicznych?
Wszystkie sytuacje mające miejsce w 2022 roku jasno wskazują, iż nasz kraj musi zmienić strategię energetyczną lub dostosować się do nieubłaganego kierunku w którym zmierza cała Unia Europejska.
Udział węgla kamiennego będzie w najbliższych latach sukcesywnie malał. Obecnie większość świata oraz Europy przechodzi w kierunku odnawialnych źródeł energii, które nie mają negatywnego wpływu, lub wpływają w sposób minimalny na atmosferę. Kolejne ograniczenia dotyczące emisji zanieczyszczeń będą powodować sukcesywne zamykanie kolejnych kopalń na terenie Polski oraz całej Unii Europejskiej. Ceny węgla będą utrzymywać się na stałym poziomie lub stale rosnąć, co finalnie doprowadzi do odejścia od tego typu formy ogrzewania. To prawdopodobnie nieodwracalny proces do którego już teraz musimy się przygotować.
Unia Europejska stale wyznacza kolejne cele związane z odnawialnymi źródłami energii, które w Polsce składają się na zaledwie 9% łącznej wyprodukowanej energii. Kierunek w których chce podążać Unia Europejska będzie wymagać od Polski mocny zmian energetycznych, które mogą zająć wiele lat.
Obecna struktura oraz kierunek w którym zmierza Unia Europejska, to duża szansa dla farm fotowoltaicznych.
Zapotrzebowanie energetyczne Polski nie będzie w stanie zostać zaspokojone w sytuacji, gdy udział odnawialnych źródeł energii w całej strukturze produkcji nie ulegnie wzrostowi. Oznacza to prawdopodobieństwo pojawienia się w najbliższych latach szeregu zmian, które korzystnie wpłyną na rynek OZE i zachęcą inwestorów do decyzji o budowie farmy fotowoltaicznej. Warto zatem już dziś zainteresować się tego typu inwestycją, gdy jeszcze jest to temat dość niszowy w Polsce.
No dobrze, ale czym jest właściwie farma fotowoltaiczna?
Farma fotowoltaiczna to określenie dotyczące większych instalacji fotowoltaicznych położonych na gruncie. Celem klasycznej domowej instalacji fotowoltaicznej jest produkcja prądu na własny użytek, w przypadku fotowoltaiki dla firm - jej celem jest obniżenie kosztów stałych przedsiębiorstwa. Celem farmy fotowoltaicznej jest natomiast produkcja dużej ilości energii, która zostaje następnie sprzedana. Można zatem traktować posiadanie farmy fotowoltaicznej jak biznes.
Ustawa dzieli instalacje fotowoltaiczne( farmy ) na 2 typy
- Małe instalacje o mocy od 50 kWp do 1 MWp
- Duże instalacje o mocy powyżej 1 MWp
Farma fotowoltaiczna to inwestycja, którą powinny zainteresować się osoby posiadające wolne środki oraz te, które chcą podchodzić do tej inwestycji jak do biznesu.
Kto może założyć farmę fotowoltaiczną?
Farmę fotowoltaiczną może założyć każda osoba fizyczna czy prawna. Kluczowe jest jednak, aby podmiot, spełnił wszystkie warunki związane z uzyskaniem między innymi: decyzji środowiskowej, warunków zabudowy, pozwolenia na budowę, promesy koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej czy podwykonawczej mapy geodezyjnej.